SHRNUTÍ A INFOSERVIS K ROČNÍKU 2023

Přinášíme shrnutí prvního ročníku národních cen sociálního podnikání ZLATÁ VÁŽKA: Czech Social Business Awards.

 

Ročenka 1. ročníku cen ZLATÁ VÁŽKA: Czech Social Business Awards KE STAŽENÍ

Deklarace odpovědného podnikání z.s. ve spolupráci s ČSOB a.s. pod záštitou Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky vyhlásili první ročník Cen ZLATÁ VÁŽKA: Czech Social Business Awards.

Hledali jsme příběhy sociálních podniků i jejich zaměstnanců, kteří si zaslouží ocenění pro svoji výjimečnost i přínos pro naši společnost.

Cílem Cen je přinášet inspiraci v oblasti spolupráce mezi sociálními podniky, korporátními společnostmi, státní správou i samosprávou. Nedílnou součástí je také seznamování veřejnosti se zaběhlou praxí v zahraničí.

Vyvrcholením prvního ročníku bylo předání cen v Černínském paláci za účasti paní předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové, pana ministra zahraničí Jana Lipavského, paní místopředsedkyně Sněmovny Olgy Richterové a hostů a hostek že Sněmovny, Senátu či významných sociálních podniků a zastřešujících organizací včetně zástupkyň nadací a neziskového sektoru.

Highlights z galavečera najdete ZDE.

První ročník se skládal z několika eventů, mezi které patřili Tisková konference v Poslanecké sněmovně k vyhlášení prvního ročníku, zasedání Hlavní a Odborné poroty, slavnostní galavečer vyhlášení cen v Černínském paláci a setkání s velvyslankyněmi a zástupci velvyslanectví Kanady, Estonska, Velké Británie a Slovenska.

Odkazy k eventům naleznete zde:

Generálním partnerem prvního ročníku se stala ČSOB, organizátorem asociace sociálních podniků sdružených do spolku Deklarace odpovědného podnikání. Záštitu poskytla Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, Ministerstvo zahraničních věcí České republiky, Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

Oficiální partneři prvního ročníku: Nadace O2, Kolibřík event & media, Kaleidoo, Be Charity, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, Podpora českého sociálního podnikání, Art Lines. Garantem pravidel se stali Spiralis a 3P: People Planet Profit.

Mediálními partnery se staly Heroine a Finmag.

Organizátoři vyhlásili šest kategorií s následujícím zaměřením:

 1. INOVATIVNÍ PODNIK
  Ocenění pro nevšední činnost. Hledáme odvážné aktivity sociálních podniků.
 2. ROZVOJ REGIONU
  Hodnotíme aktivity sociálních podniků se sídlem či provozovnou v menších obcích či městech.
 3. INSPIRATIVNÍ SPOLUPRÁCE
  Vyzdvihujeme nejzajímavější spolupráci mezi sociálním podnikem a státní správou, samosprávou či korporátem.
 4. ASISTENT/KA ROKU
  Oceňujeme zaměstnance sociálních podniků, kteří pomáhají pracujícím osobám se zdravotním či sociálním hendikepem.
 5. INSTITUCE ROKU
  Hledáme instituce ze státní správy či samosprávy, které rozvíjí spolupráci se sociálními podniky.
 6. OSOBNOST ROKU
  Nominujte osobu, která se dle vás nejvíce podílela na rozvoji či popularizaci českého sociálního podnikání.

Veřejnost prostřednictvím formuláře na webových stránkách www.zlatavazka.cz přihlásila celkem 71 projektů a osobností. Z nich Organizační výbor soutěže vybral 18 nominací pro hlasování porot. O konečném pořadí první až čtvrté soutěžní kategorie rozhodovala Hlavní porota, jejíž předsedkyní byla Markéta Pekarová Adamová, ve složení zástupkyň všech poslaneckých klubů Sněmovny, organizátorů a partnerů cen. O kategorii páté a šesté (tedy Instituce roku a Osobnost roku) rozhodovala Veřejná odborná porota pod vedením Kláry Šimáčkové Laurenčíkové, tato porota byla ve složení expertů sociálního podnikání a ESG odborníků.

Nominace představil s panem ministrem zahraničí Janem Lipavským ředitel národních cen sociálního podnikání Zdeněk Kosour ZDE.

Medailonky sociálních podniků z daných kategorií pak naleznete zde:

 • https://youtu.be/T8StZkvgw_U?si=M51UnWm2hDnTX15j
 • https://youtu.be/2vlJkjh47jU?si=cMItz9Rtcz34VHJE
 • https://youtu.be/bmq8dRZquRI?si=5727Ti_qXDc-ysVu

Pravidla a FAQ prvního ročníku jsou zveřejněna na tomto odkaze.

Oficiální spot ke Zlatá Vážka: Czech Social Business Awards 2023 naleznete ZDE.

Záznam z galavečera předávání cen lze prohlédnout na tomto odkaze.

Děkujeme všem zapojeným sociálním podnikům a jejich skvělým zaměstnancům, partnerům, zaštiťujícím institucím i hostům. Zvláštní poděkování pak náleží zaměstnancům ministerstva zahraničí za obětavou spolupráci při přípravě galavečera v Černínském paláci.

ZLATÁ VÁŽKA přiletí zpět se Czech Social Business Awards 2024. 🖤

Facebook
Twitter
LinkedIn
Přejít nahoru
Skip to content